szkola

Gimnazjum w Malechowie
oczami ucznia, nauczyciela, rodzica.

Kilkanaście lat życia człowieka spędzonych w szkole to okres o decydującym znaczeniu dla jego późniejszej egzystencji w dorosłym świecie – dla jego przyszłości. Bardzo często niesłusznie traktuje się je jak coś, „przez co trzeba przejść”. Szkoła – obok rodziny – to środowisko ponoszące odpowiedzialność za kształtowanie się osobowości dziecka, za jego późniejsze wybory, postawy i drogi. Jaką szkołą jest Gimnazjum w Malechowie? Na to pytanie odpowiadają uczniowie, rodzice i nauczyciele związani z placówką.

UCZNIOWIE O SZKOLE:

Cóż, Gimnazjum w Malechowie przede wszystkim kojarzy mi się z nauką oraz spotkaniami ze znajomymi. Z bardziej lub mniej surowymi nauczycielami, z bardziej lub mniej hałasującymi uczniami, z pracą i pasją.szkola

Czym powinniśmy się chwalić jako szkoła? Dobrze działającym samorządem, dobrymi wyrozumiałymi nauczycielami. Ciekawymi dniami, które przeżywa cała szkoła oraz wybitnymi uczniami godnymi naśladowania, którzy osiągają sukcesy w nauce, konkursach oraz sumiennie wspomagają rozwój szkoły. Naprawdę wybitnymi wynikami w sporcie, jak na nasze warunki (sala jest trochę mała, co najbardziej widać podczas gry w ręczną i kosza, bo na piłkę nożną nie ma to większego wpływu, skoro boisko jest duże), całkiem dobrymi wynikami w nauce, bo często jesteśmy ponad średnią powiatu. Fajnie organizowanymi imprezami, niektórymi nauczycielami oraz naprawdę niezłą atmosferą.

Czym różni się nasza szkoła od innych? To dość trudne pytanie, ale wydaje mi się, że przede wszystkim nauczycielami. Większość z nich nie jest zbyt zdystansowana, wiedzą kiedy można nieco „wrzucić na luz”, a kiedy przycisnąć nas byśmy się czegoś nauczyli. Dodatkowo, pomimo tego że do gimnazjum uczęszczają głównie dzieci ze wsi, to bezpardonowo łamiemy stereotyp, że tacy to nic nie umieją. Niejednokrotnie osiągamy naprawdę dobre wyniki w nauce i w sporcie, doskonale wiedząc też, że mleko jest od krowy, nie „od kartonu”, a sarna to nie jeleń, w odróżnieniu od niektórych „miastowych”. Rzecz jasna, nie wszystkich. Ale stereotyp pozostanie stereotypem.

Co zawdzięczasz szkole? Jestem jeszcze na tyle młody, że trudno mi na to odpowiedzieć. Dopiero wchodzę w dorosłość i w późniejszym czasie dowiem się na pewno, że bez niej nie byłbym tu gdzie jestem.

Czego wam w szkole brakuje? Nasze gimnazjum można ulepszyć jak wszystko, tylko niestety ja nie mam żadnego pomysłu…  Mi osobiście w szkole raczej niczego nie brakuje. Dyrektor jest całkiem spoko, większości nauczycielom również nie mogę niczego zarzucić... byleby nie wprowadzać teraz tych nowych „wspaniałych metod edukacji” w stylu karteczek, gdzie trzeba napisać prawidłową odpowiedź i wszyscy mają na to minutę, a kto nie wie, to podnosi czerwoną karteczkę, czy coś w tym stylu. Nie wprowadzajcie tego dla trzecioklasistów, przecież to jest śmieszne, a do przedszkolaka czy też dzieci z podstawówki mi daleko. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

RODZICE O GIMNAZJUM W MALECHOWIE:

szkola

Pierwsze skojarzenie do nazwy Gimnazjum w Malechowie jest bardzo proste i ważne, to bezpieczeństwo dla naszych dzieci, dla nas. Wszyscy jesteśmy zdania, że miła, kompetentna i dostępna dla rodzica o każdej porze kadra jest jednocześnie  wystarczająco czujna, by swoją szybką interwencją wyprzedzać jakiekolwiek  niepożądane  sytuacje.

W szkole panuje dobra, przyjazna atmosfera.

Pan dyrektor, którego dzieci nazywają jednocześnie strasznym i miłym, bo potrafi łączyć sympatię do młodzieży ze stawianiem im wymagań, dba o to, aby w szkole panował wzajemny szacunek i tolerancja.

Poza tym w szkole pracuje się nad zainteresowaniami  naszych dzieci, dba o ich wszechstronny rozwój, promuje postawy: patrioty, wolontariusza, samorządowca, sportowca czy harcerza, które w dzisiejszym świecie są pożądane, bo rzadkie i ważne.

Oprócz nauki na wysokim poziomie placówka oferuje dzieciom dni pełne rozrywki – Bal Karnawałowy, Dzień Samorządności, Andrzejki, Otrzęsiny czy Bal Absolwenta. Wtedy i my jesteśmy tu obecni i działamy „pełną parą”. W ogóle  można rzec, że rodzic dla malechowskiej kadry to ktoś bardzo ważny, pełnoprawny partner, który uczestniczy w życiu szkoły oraz kształtowaniu postaw i zachowań młodzieży.

NAUCZYCIELE  O SZKOLE:
Nasza szkołszkolaa to dobre miejsce dla młodych ludzi - bezpieczne i, w porównaniu do innych placówek, nowoczesne. Zdecydowanie możemy pochwalić się stałym dostępem do sieci Internet oraz tym, że w każdej klasopracowni są komputery i projektory multimedialne, a kilka z nich wyposażonych jest również w tablice interaktywne. Mamy też kompleks boisk i dwie sale gimnastyczne. Sprawnie działa u nas samorząd, harcerstwo, wolontariat i zespół taneczny, a o sportowych sukcesach naszych wychowanków słyszano już niejednokrotnie zarówno na terenie gminy, jak też powiatu i województwa.

Malechowskie gimnazjum to szkoła wszechstronna. Pielęgnuje przeszłość poprzez postać Patrona szkoły, stawia na teraźniejszość poprzez zaangażowanie w różne imprezy, akcje, przedsięwzięcia. Dba o przyszłość, dobrze przygotowując uczniów do dalszej nauki. To zdecydowanie placówka z aspiracjami. Ciągle się rozwija i dba o jakość pracy w każdej dziedzinie.